در گذشته Card Sorting کار راحتی بود. با اینکه ما از سیستم کارت‌های شاخص، نت‌های چسبان یا جداول و نرم‌افزارهای پر ایراد استفاده می‌کردیم، اما آن‌ها را دوست داشتیم! اما امروزه روش‌ها و ابزارهای متنوعی برای نظم دادن اطلاعات چه به صورت آنلاین و چه آفلاین پدید آمده‌اند که روش‌های تحقیق کاربر برای معماری اطلاعات را آسان‌تر کرده و موجب درک بهتر فرآیند طبقه‌بندی و عنوان‌دادن به اطلاعات شما می‌شوند؛

چیدمان کارتی
Card sorting

در این مقاله قصد نداریم نحوه نظم دادن به کارت‌ها را آموزش بدهیم، بلکه در این مقاله چند تکنیک رایج را بررسی می‌کنیم، مزایا و معایب آن‌ها را با شما در میان می‌گذاریم و آن‌ها را باهم مقایسه می‌کنیم.

روش‌های تحقیق معماری اطلاعات

تحقیقات کاربر محور معماری اطلاعات به دنبال این است که بداند مردم درباره اطلاعات چگونه می‌اندیشند تا بهترین روش برای طبقه‌بندی و عنوان دادن به محتوا را پیدا کنند. این نوع تحقیق می‌تواند:

 • تولیدگر: جمع آوری اطلاعاتی که کاربر چگونگی طبقه‌بندی و عنوان‌دهی به محتوا را انجام داده است.
 • ارزیابی کننده: بررسی اینکه آیا مردم می‌توانند به درستی چیزی را که در طبقه‌مندی ما قرار داده شده است بیابند یا خیر.

باشد.

استفاده از هر دو روش در یک پروسه، عموما بهترین راه برای اطمینان از یک معماری اطلاعات قابل درک است.

تحقیق کاربری اولیه:

تحقیق در ارتباط با کاربر نخستین قدم مهم در هر فرآیند طراحی است، در یک پروژه معماری اطلاعات، پیش از آن‌که تصمیم به اجرای روش تحقیقی تولیدگر، مانند سامان‌دهی به کارت‌ها شوید، بسیار مهم است که ابتدا محتوای سایت و دایره لغات کاربر آن سایت را بدانید؛ این مسئله به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید چه مواردی را انتخاب کنید و از چه نوع واژه‌‌هایی برای کارت‌ها استفاده کنید.

Open Card Sorting

در گذشته، روش اصلی دریافت نظر مستقیم کاربران بر معماری اطلاعات Open card sorting بوده است. در این روش، محققان به شرکت‌کنندگان یک سری از کارت‌های شاخص می‌دهند. در هر کارت یک قسمت از محتوا و در صورت دلخواه کمی توضیحات نوشته شده است. شرکت‌کنندگان باید این کارت‌ها در دسته‌بندی‌هایی که به نظرشان منطقی می‌آید مرتب کنند و به آن دسته نیز اسمی بدهند. این سیستم به این دلیل «Open» نامیده می‌شود که شرکت‌کنندگان آزادند دسته‌بندی‌های خاص خودشان را تولید کنند. برخلاف Closed card sorting  که در آن شرکت‌کنندگان کارت‌ها در دسته‌بندی‌های از پیش تعیین شده جایگذاری می‌کنند. راه‌های زیادی برای ارزیابی نتایج حاصل از Open card sorting وجود دارد. از راه‌های غیررسمی بررسی نتایج تا استفاده از نرم‌افزارهای آنالیزکننده‌ای که یک خوشه‌بندی از نتایج کاربران که حاوی گروه‌بندی‌های مشترک است، ارائه می‌دهد.

Card Sorting به صورت انفرادی یا گروهی

به صورت مرسوم، ما جلسات ساماندهی کارت‌ها رو به صورت انفرادی برگزار می‌کردیم تا یاد بگیریم چگونه در ارتباط با محتوا فکر می‌کنند. اما این جلسات را می‌توان به صورت گروهی نیز برگزار کرد؛ وقتی چند نفر به صورت گروهی مشغول سامان‌دهی کارت‌ها شوند شما می‌توانید به بحث بین افراد بر سر دلایلی که چرا موارد را اینچنین دسته‌بندی می‌کنند، گوش کنید. از معایب این روش این است که نتیجه‌ای که می‌گیرید حاصل اجماعی از نظرات است، به جای آنکه بازتابی از نظر هر فرد درباره محتوا باشد.

اگر ابتدا هر فرد را به سامان‌دهی کارت‌ها به صورت انفرادی مجاب کنید و سپس یک جلسه گروهی برگزار کنید، می‌تواند منجر به دریافت نتایج بهتر و دقیق‌تری از اطلاعاتی که در پی آن هستید شود.

مزایای Open card sorting:

این روش درکی از نحوه تفکر مردم نسبت به محتوای شما می‌دهد، از جمله:

 • مدل ذهنی آن‌ها درباره محتوا
 • گروه‌بندی محتوا به صورت شهودی
 • روش‌های متنوع گروه‌بندی یا رسیدگی به محتوا
 • عنوان‌های دسته‌بندی‌های اصلی یا زیرگروه‌ها
 • ارتباط بین آیتم‌ها، که میتواند برای مشخص کردن بخش «لینک‌های مرتبط» و «پیشنهاد دادن» استفاده شود.

استفاده از Card Sorting تنها یک راهنما برای طبقه بندی و عنوان گذاری است. شما هرگز نباید مستقیما نتایج را به عنوان ساختار اصلی سایت خود به کار ببرید. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید سایر افراد عضو پروژه نیز این موارد را خیلی دقیق ندانند.

محدودیت‌های Open card sorting

از آن‌جایی که Card sorting نیازمند جلسات حضوری است، چند محدودیت وجود دارد:

 • برگزاری جلسات، جمع آوری اطلاعات و بررسی نتایج فرایندی زمان‌بر است.
 • حضور محقق و شرکت کننده الزامی است و این مسئله می‌تواند موجب محدودیت شود زیرا شرکت کننده ممکن است از لحاظ جغرافیایی در دسترس نباشد.
 • این روش منجر به دریافت نتایج بسیاری می‌شود بدون آن‌که ابزار یا راهکار ساده‌ای برای تحلیل نتیجه آن وجود داشته باشد.
 • گاهی شرکت کنندگان به جای تفکر درباره معانی، موارد رو بر اساس ویژگی‌های ظاهری دسته بندی می‌کنند.
چیدمان کارتی

Online Open Card Sorting

محدودیت‌های Card sorting منجر به تولید نرم‌افزاری مانند IBM’s Usort و EZcalc و سپس ساخت ابزارهای Card sorting مانند WebSort شد.

Online Open Card Sorting مزایای زیر را به همراه دارد:

 • این ابزارهای آنلاین محدودیت مکانی را از بین می‌برند. شرکت‌کنندگان از سراسر دنیا می‌توانند بدون صرف هزینه‌ای در این فرایند شرکت کنند.
 • تعداد نامحدودی از افراد می‌توانند شرکت کنند. این مسئله ازین نظر اهمیت دارد که لازم است برای یک تحقیق معتبر تعداد زیادی افراد مشارکت کنند(حداقل ۳۰ تا ۵۰ نفر) تا بتوان یک نظر کلی در ارتباط با رفتار کاربران ارائه کرد.
 • یک جلسه عالی که به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا مطالعه را در زمان مناسب خود و فارغ از محدودیت زمانی محقق، کامل کنند. و به محقق نیز در مجموع امکان برگزاری مطالعه‌ی کامل‌تری در زمان کمتری میدهد.
 • این ابزارها به طور خودکار اطلاعات را ذخیره، بررسی و تحلیل می‌کنند و به صورت بصری به نمایش می‌گذارند. این موضوع موجب حذف مراحل ضبط دستی اطلاعات و اعداد که سیستم سنتی سامان‌دهی کارتی نیاز داشت، می‌شود.

Online Open Card Sorting معایبی هم دارد:

 • از آنجایی که صفحه مانیتور نسبت به میز فضای نمایش کمتری دارد، شرکت‌کنندگان فضای می‌توانند کارت‌های کمتری در یک زمان ببینند، که موجب سخت شدن فرایند چیدمان و دنبال کردن دسته‌بندی‌ها می‌شود.
 • از آنجایی که محقق حضور ندارد، شرکت کنندگان کسی را برای پاسخگویی به سوالات و یا ایجاد حس اطمینان ازینکه آیا دارند فرایند را درست انجام می‌دهند، ندارند.
 • محققان نمی‌توانند شاهد فرایند باشند یا با شرکت‌کنندگان در ارتباط با چرایی انتخابشان صحبت کنند.
 • بعضی از ابزارهای ساماندهی کارتی آنلاین به کاربران اجاره تغییر نام کارت‌ها، باقی گذاشتن کارت دست‌بندی نشده، افزودن کارت جدید، قراردادن یک کارت در بیش از یک دسته یا ایجاد زیر گروه را نمی‌دهند.

می‌توان با ترکیب روش سنتی و آنلاین و بهره‌وری از مزیت‌هایشان به یک راه‌حل بهینه رسید. برای مثال، شما می‌توانید از سیستم‌های آنلاین برای جمع‌آوری تعداد زیاد داده استفاده کنید و همچنان تعدادی جلسات حضوری نیز برگزار کنید تا بتوانید بازخورد کیفی از علت نوع تصمیم‌گیری شرکت‌کنندگان داشته باشید.

بازنشر